Duben 2007

Zase ty vlaky

21. dubna 2007 v 16:43 | zase ta velká cestovatelka:) |  stalo sa... možná =o)))
Vzpomínáte ještě na "Cestování vlakem, aneb něco pro zasmání...nebo spíš k pláči??". Ne? Nevadí. Povím vám něco jiného, avšak dost souvisejícího... Tak tedy:
Byl pátek večer a zrovna nám končila Coralová zkouška, spolu s Davidem a Zuzkou jsme si řekli, že zajdem na chvíli do pizzerky a pak o půl devátý pojedem obě vlakem do Leťáku. Povídali jsme a povídali a když se blížila 20. hodina, David se nabídl, že nás hodí na nádřaží. Jenže co se nestalo....
VLAK NÁM PĚKNĚ PŘED ZRAKY UJEL. Chvíli jsme přemítaly, co dál až se David nabídl podruhé... že může jet domu přes Letohrad. Tak jsme zase sedli do auta a uháněli směr Letohrad. A tam, světě div se, můj vlak domů ještě stál a na tabuli blikalo 10 minut zpoždění. V klidu jsem si koupila jízdenku a dalších 15 minut seděla ve vlaku a čekala až konečně pojedem... O tom, kdo do něj najednou nastoupil a způsobil mi tím šok a málem srdeční zástavu napíšu někdy příště, ale dál k mé cestě dom... Podívala jsem se na vedlejší kolej, kde zrovna vlak odjížděl DO JABLONNÝHO!!! Vyběhla jsem z vlaku, na poslední chvíli. On to byl totiž vlak do Ústí!!!! Celá nešťastná, co teď budu dělat jsem hledala další vlak dom a zjistila jsem, že mě čeká další hodina a půl na nádraží.
Řekla jsem si, že to risknu, zavolám tatínkovi a kráááásně ho poprosím, jestli by pro mě nepřijel. Byla jsem si téměř jistá, že nebude problém, jenže... tatík mi jen suše oznámil, že už spí. Tak jsem se znovu podívala na další vlaky a najednou se tam objevil vlak za 10 minut!! Zajásala jsem a na chvíli se usadila. Čekám a čekám a..."Oznámení o zpoždění. Osobní vlak číslo 1508 ze směru ústí nad orlicí, který dále pokračuje ve směru Věrměřovice a Jablonné nad Orlicí BUDE OPOŽDĚN, předpokládaná doba zpoždění bude asi 10 minut. Upozorňujeme cestující, že doba zpoždění se může změnit. Vážení cestující, omluvte prosím zpoždění vlaku!"
A tak jsem teda zase čekala! Ale dočkala jsem se... konečně! Nicméně je jasný, že v budoucnosti rozhodně nemůžu zůstat závislá na tomto dopravním prostředku! Cestování vlakem zřejmě není předurčeno každému...

Cizinci kam se podíváš

10. dubna 2007 v 19:02 Martii a její bujná fantazie=o)
Tak jsem se rozhodla jít s pravdou ven a poodhalit vám, o čemže to pořád přemýšlím a píšu a píšu přemýšlím (jak říkal můj status). Jestli se vám to nebude líbit, nebo snad s mým názorem nebudete souhlasit... máte smůlu, já už to odeslala, teď jen čekám, až mi napíšou, že jsem vyhrála. HA!!! Tak teda tady to je "Strangers around us", mé zamyšlení nad tím, kdo že to jsou ve skutečnosti cizinci. Samozřejmě v angličtině, česky to nemám a překládat a přepisovat se mi to nechce a taky... tak jako Zůzino ticho nebylo v angličtině to pravý, tak mýmu cizinci by prostě něco chybělo v češtině, takže přeju příjemný English time a úspěšný translation;) he
Strangers around us
At first I wanted to write a story about a man moving to distant place in a distant country. About man who feels foreign there. About the time which takes to became "one of them". But… Who are actually strangers? This word evokes many kinds of feelings. Are they just people living in another country, far away, someone you don't know at all? But what if you know an American woman much better than your neighbour? What if you have another "mom" in US, some good friend with crazy opinions living in Italy who you like so much! Is they frankly a stranger just because they live over the ocean? How many strangers do live in your surrounding and how many "abroad people" do you know well? And can't your ex-friends be something like strangers? Sometimes? And what about stranger in your own mind, another man in your body, somebody doing strange things in spite of your normal attitude? Everybody answers for his deeds, but sometimes it is hard to make sense of our own mind. Brain is so perfect and complicated part of our body that we cannot easily comprehend why it works the way it does.
I want to write about friendship changing into unconcern. Nothing pleasant. But at first, something for explanation my trains of thought…
Thinking about dullnesses doesn't bring anything good at all. In my opinion, everyone of us has sometimes these kind of time, when you just sit (or lie) and think and think. Theese times are not caused by good temper mostely, but by the bad one and after this muse is your mood even worse. Your mind is full of paranoid notions, gloom and desperation or other way round wrong hopes and suspense. And this exactly happened to me, and not just once.
It was round about two months ago, I had one of that really bad days, nothing went right and after my comming home, I didn't want to do anything! And then I started wonder about people. People I know well, people I know quite well, people I don't know although I probably should and last but not least about myself. As I said it really doesn't bring anything good, even during that time, trust me. I realized, that one, who I thought I should know, who understood me and who should know me, changed into someone so different! I suddenly couldn't understand him, I didn't know, what he is thinking about, what he is doing now, and what struck me really dumb, that I (unreasonably) didn't want to find out it!
People have been changing too quickly and you absolutely do not know why. It is quite slow plot in fact, you cannot remark it soon but after its finish it can seem really fast, because you didn't know about this turn at first, it is not discernible, it takes more than few days. One day you realize, that you cannot think aloud in presence of your "friend", you have to pay attention of every each word you're saying before him. He could turn it against you. Your conversation isn't as spontaneous as it used to be! And then you look into his face, just try to find something in his eyes, something that always were there. Maybe trust, understanding. Or at least some insinuation of any positive feelings…but there is nothing! These eyes aren't that one you've known for ages. He's looking at you through someone else's eyes! There is an alien standing in front of you. You realized that everything what used to be between you two is past forever! And you take notice of it as lately as it is over. He is not your friend any more. Of course you are sorry about it, but just for a "while", it's a pity that he suddenly sidled away from you, but to be honest life is full of paradoxes like this. I'm sure, this also has happened to you. You didn't heed it and when you moved round then, he didn´t stand behind your back. And I'm also sure, he came back- in "another form", another body, but he did!
Stranger need not to be someone unknown, person from abroad, it can be someone quite close till yesterday. It can be your good friend. Some situations change people into different one and then you can't recognize them although you want! Your best friend left you, not because he wanted, just because you two are not that couple of people who understand each other any more. You don't know everything about him and he doesn't know it about you. Things are changing and you two just don't want to be a part of others life, you cannot find any reasonable explanation for this situation. It sounds sad, it looks sad and… to be honest it is sad. Although we don't want it, we lose our home-folks but on the other hand new home-folks have been coming all time. At first they're strangers for us, after some time they can become our friends and more and more as well as less and less later. It's a constant circle of relationships in the world.
Friendship and relationships are things we have to revere. I thought that everything happening to me is a destiny, but now…I changed my mind. Sure, everything in the world has some purpose, some reason, there IS some destiny I think. But it's also true that everyone can choose if he wants to be happy or not. We have to be able to help ourselves, in a measure of course, for example to be able to find our own "saviour". Silly? Maybe. But it is definitely way how to be happy even we haven´t passed through the best times now.
So? Who are strangers???